10 شیوه منسوخ شده در طراحی آشپزخانه در سال ۲۰۲۳

حتما شما هم به­ دنبال بهترین طرح برای بازسازی یا نوسازی کابینت آشپزخانه­‌تان هستید تا آشپزخانه‌­ای کاربردی داشته باشید که اتفاقا نقش مهمی هم در زیبایی دکوراسیون خانه دارد. روش‌های قدیمی طراحی کابینت آشپزخانه نه تنها جذابیت ظاهری آن را کاهش می‌دهند، بلکه از کارایی آن نیز می‌­کاهند. بنابراین، آگاهی از تغییرات در حوزه طراحی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله، درباره شیوه‌های طراحی آشپزخانه‌ای که در سال­‌های گذشته رایج بودند اما از سال ۲۰۲۳ به بعد در حال منسوخ شدن هستند صحبت می‌­کنیم و راهکارهایی برای رفع اشکالات آنها ارائه می‌دهیم.

آنچه در این مقاله خواهیم خواند:

  • طراحی کابینت آشپزخانه کاملا اپن
  • آشپزخانه­‌ای سراسر سفید
  • سبک رایج در طراحی آشپزخانه صنعتی
  • آشپزخانه تک رنگ
  • شلف ها و کابینت­‌های بدون درب
  • افراط در سادگی و مینیمال بودن طراحی کابینت
  • تمرکز بیش از حد بر تکنولوژی
  • فضاهای غیر شخصی
  • انتخاب مد روزترین کاشی بین کابینت
  • طراحی پیچیده کابینت

۱.طراحی کابینت آشپزخانه کاملا اپن

گرایش به طراحی آشپزخانه کاملا اپن در خانه‌های مدرن که از مدت­‌ها قبل محبوبیت زیادی داشت، به دلیل نقاط ضعف اش در حال منسوخ شدن است. برای نمونه کاهش حریم خصوصی یک نگرانی مهم این شیوه طراحی است. این سبک طراحی کابینت، فضای آشپزخانه، نشیمن و غذاخوری را به طور یکپارچه با هم ادغام می‌کند. برای حل این مسئله، لازم است ایده‌هایی را در نظر بگیرید که با حفظ حریم خصوصی، امکان داشتن مکان­‌هایی انعطاف­ پذیر و چندمنظوره را برای شما فراهم کنند. مثلا با استفاده از پارتیشن‌های متحرک، درب‌های کشویی یا حتی قرار دادن مبلمان در نقاط خاصی می‌توان فضاهای قابل انعطاف در داخل آشپزخانه را ایجاد کند. این عناصر به شما امکان می‌دهند در صورت نیاز، یک مکان بسته و خصوصی داشته باشید و یا هنگام پذیرایی از مهمان­‌های زیاد  فضا را باز و بزرگتر کنید.

۲. آشپزخانه­‌ای سراسر سفید

آشپزخانه‌های سراسر سفید، به خاطر القای حس آرامش و تمیزی بسیار پرطرفدار است. با این حال، سفیدی کامل می‌تواند محیط را از حس گرما و روح­ بخشی بی بهره کند. برای مقابله با یکنواختی و بی روحی آشپزخانه‌های کاملاً سفید، امروزه از رنگ‌های مختلف برای ترکیب در فضای آشپزی خود استفاده می‌کنند. ترکیب رنگ‌های متنوع، روح زندگی را در آشپزخانه جاری می­‌کند و آن را به یک فضای صمیمانه تبدیل می‌کند. علاوه بر این، ترکیب متریال مختلف مانند چوب، فلز و سنگ می‌تواند باعث ایجاد بافت­‌های متضاد و جذاب شود.

۳. سبک رایج در طراحی آشپزخانه صنعتی

برخلاف گذشته، آشپزخانه‌های صنعتی دیگر صرفاً ساخته شده از فلز و بتن نیستند. امروزه بسیاری از افراد عناصر گرمتر و با روح تر را می‌پسندند که اغلب با استفاده از مواد چوبی به‌دست می‌آید. با استفاده از کاشی‌های طرح دار یا ابزار فلزی می توان تنوع و جذابیت را به آشپزخانه­‌های صنعتی وارد کرد. این عناصر نه تنها به زیبایی کمک می‌کنند، بلکه با شکستن فضای خشک قبلی، آشپزخانه با احساس تری می­‌سازند.

۴. آشپزخانه تک رنگ

آشپزخانه تک‌رنگ با محدودیت‌هایی همراه است که نیاز به تجدید دارد. استفاده از یک رنگ یا محدوده کوچکی از طیف­‌های رنگی گاهی اوقات منجر به کمبود تنوع بصری می‌شود. با افزودن تضاد در بافت‌ها و متریال یا حتی طیف‌های رنگی متفاوت از یک رنگ، می‌توانید عمق و جذابیت بصری را ایجاد کنید. یک راه موثر برای خلاص شدن از یکنواختی طرح‌های تک‌رنگ می‌تواند چیدمان کابینت، وسایل اصلی و یا مبلمان از تک رنگ مورد نظر در کنار استفاده از لوازم کوچک رنگارنگ باشد تا آشپزخانه تبدیل به یک فضای جذاب و با روح شود.

۵. شلف ها و کابینت‌­های بدون درب

گرایش به استفاده از شلف ها و طبقه­ بندی­‌های باز به ­جای کابینت‌­­های درب دار از تب و تاب افتاده است زیرا نیاز صاحبان ­خانه به داشتن فضای مورد نیاز برای چیدمان لوازم و ذخیره مواد غذایی را برآورده نکرده است. راه‌حل‌های عملی مانند کابینت‌های درب شیشه‌ای یا ویترین‌­ها به عنوان جایگزینی مناسبی برای قفسه‌های باز شناخته می­‌شوند. این کابینت‌ها به افراد امکان می‌دهد که لوازم محبوب خود را در معرض دید قرار دهند در حالی که در برابر گرد و غبار و آسیب‌­پذیری محافظت می­‌شوند.

۶. افراط در سادگی و مینیمال بودن طراحی کابینت

اگرچه کابینت‌­های مدرن و مینیمال از خطوط صاف و فضاهای خلوت تشکیل می­‌شوند، اما از گرما و صمیمیتی که واقعاً یک خانه را به خانه تبدیل می‌کند، کم می‌کنند. ساکنین منزل به آشپزخانه‌­ای با احساس نیاز دارند که نه تنها در ظاهر زیبا باشد، بلکه احساس راحتی و تعلق به خانه را برانگیزاند. ترکیب سبک‌های طراحی کابینت، امکان ترکیب خلاقانه عناصر مختلف را فراهم می‌کند که با دوری از طراحی کابینت بیش از حد ساده، آشپزخانه‌ای منحصر به فرد و سفارشی برای شما ایجاد می‌کند.

۷.تمرکز بیش از حد بر تکنولوژی

اگرچه پیشرفت‌های تکنولوژی خانه‌های ما را متحول کرده است، اما مشکلاتی در استفاده افراطی از تکنولوژی و هوشمندسازی در محیط‌ آشپزخانه وجود دارد. این مشکل تنها در مورد داشتن جدیدترین دستگاه‌ها نیست؛ بلکه درباره برقراری تناسب و تعادل بین فناوری و طراحی  کابینت و آشپزخانه است. استفاده بیش از حد از وسایل و سیستم­‌های هوشمند می‌تواند هماهنگی زیبایی‌شناختی یک اتاق را بهم بزند. برای رفع این نگرانی‌ها، طراحان مفهوم یکپارچگی را معرفی می‌کنند، جایی که تکنولوژی به صورت پنهان در بافت طراحی جا می‌گیرد.

۸.فضاهای غیر شخصی

برخلاف گذشته، طراحی آشپزخانه‌های شخصی‌سازی شده برای ایجاد فضایی که با صاحب خانه همخوانی دارد، بسیار مهم است. در دنیای سریع امروزی، آشپزخانه باید یک محل شاد باشد. وجود جزئیات شخصی مانند قراردادن قاب عکس‌های خانوادگی روی کابینت، چیدن ظروف یادگاری در کابینت ویترینی و … خاطرات و سلایق شخصی شما را در آشپزخانه منعکس می­‌کنند.

۹.انتخاب مد روزترین کاشی بین کابینت

در حالی که انواع کاشی­‌های بین کابینتی تازه مد شده می‌توانند جذاب و فریبنده باشند، اما اغلب ماندگاری نسبتا کوتاهی دارند. آنچه امروز مد می‌شود ممکن است در آینده نزدیک قدیمی و غیرکاربردی تلقی شود و نیاز به بازسازی مجدد داشته باشد. الویت خود در طراحی کابینت و آشپزخانه را به سمت متریالی ببرید که زود از مد نمی‌افتد و با گذشت زمان همچنان زیباست. کاشی‌­های کلاسیک یا سنگ طبیعی از استحکام خوبی برخوردارند و احساس امنیت به صاحبان خانه می­‌دهند. انتخاب کاشی بین کابینتی با رنگ های خنثی می­‌تواند یک انتخاب همیشگی باشد. کاشی‌های با طرح ساده و ظریف می‌توانند با سبک‌های مختلف طراحی کابینت آشپزخانه ترکیب شوند.

۱۰. طراحی‌ پیچیده کابینت

در گذشته، طراحی کابینت پیچیده  با سطوح و خطوط شکسته یا منحنی فراوان جایگاه مهمی داشت، اما امروزه تأکید بر طرح‌های ساده و آراسته است. صاحبان خانه امروزه به­‌دنبال استفاده حداکثری از فضای کابینت و بهبود سازماندهی در آشپزخانه‌های خود  هستند.

تغییر طراحی آشپزخانه و کابینت با تمرکز بر آینده

در دنیای پیوسته در حال تغییر طراحی آشپزخانه، حالا زمان آن رسیده است تا با سبک­های قدیمی و منسوخ شده طراحی کابینت خداحافظی کنیم و به استقبال روندهای تحول‌بخشی که آشپزخانه‌های معاصر را شکل می‌دهند برویم. همین امروز می­تونید با متخصصان طراحی کابینت چکاد مشورت کنید تا آشپزخانه­‌ای شیک و کاربردی برای خود طراحی کنید.